BHP
1. Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego
Obowiązek opracowania Instrukcji Bezpieczeństwa pożarowego wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Instrukcja jest wymagana dla obiektów lub ich części, jeżeli występuje w nich strefa zagrożenia wybuchem lub:
1) kubatura brutto budynku lub jego części stanowiącej odrębną strefę pożarową przekracza 1 000 m3, z zastrzeżeniem pkt 2;
2) kubatura brutto budynku inwentarskiego przekracza 1 500 m3;
3) powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek przekracza 1 000 m2
Instrukcja powinna zawierać m.in.:
1) warunki ochrony przeciwpożarowej, wynikające z przeznaczenia, sposobu użytkowania, prowadzonego procesu technologicznego, magazynowania (składowania) i warunków technicznych obiektu, w tym zagrożenia wybuchem;
2) określenie wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice oraz sposoby poddawania ich przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym;
3) sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia;
4) sposoby zabezpieczenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, jeżeli takie prace są przewidywane;
5) warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania;
6) sposoby zapoznania użytkowników obiektu, w tym zatrudnionych pracowników, z przepisami przeciwpożarowymi oraz treścią przedmiotowej instrukcji;
7) zadania i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących ich stałymi użytkownikami;
8) plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie, oraz terenu przyległego, z uwzględnieniem danych graficznych.
2. Wykonywanie dokumentacji dla zakładów o zwiększonym oraz dużym ryzyku
wystąpienia poważnej awarii przemysłowej
zgodnie z Ustawą zmieniającą w 2015 r. ustawę Prawo ochrony środowiska oraz Dyrektywą Seveso III:
- zgłoszenia,
- programu zapobiegania awariom,
- raportu o bezpieczeństwie,
- wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego.
3. Sporządzanie Dokumentu Zabezpieczenia Przed Wybuchem
Zagrożenie wybuchem jest związane z występowaniem palnych substancji(gazy, pary cieczy, pyły), które są magazynowane, przetwarzane lub wykorzystywane w procesach produkcyjno-magazynowych. Substancje palne powinny być rozważane jako materiały, które potencjalnie w połączeniu z efektywnym źródłem zapłonu mogą utworzyć atmosferę wybuchową.
Podstawowym obowiązkiem Pracodawcy jest ocena ryzyka wybuchu oraz wyznaczenie stref zagrożenia wybuchem wraz z ich zasięgami. Na tej podstawie określane są dalsze działania zmierzające do określenia minimalnych standardów bezpieczeństwa.
Kompleksowa ocena atmosfer wybuchowych, źródeł zapłonu, zabezpieczeń przeciwwybuchowych, systemów organizacyjno-technicznych zawiera się w Dokumencie Zabezpieczenia Przed Wybuchem.
Podstawy prawne oceny:
1. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010 r. (Dz.U.109, poz.719) w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
2. Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz.U. 2010 nr 138, poz. 931), stanowiącego wdrożenie Dyrektywy 1999/92/WE Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa.
3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.
4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 6 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.